Safa Meyhanesi

Tarihi Safa Meyhanesi


140 yıllık Bir Osmanlı meyhanesidir Safa… 1895 yılında kurulmuş olup; gürültüden uzak, insanların karşısındakini duyabilmek için bağırmak zorunda kalmadığı karakteri olan bir meyhane… Cerrahpaşa’dan Yedikule istikametine giderken yolun sol tarafında görürsünüz.

Dikkatinizi ilk çeken görüntü perdelerin aheste duruşu ve gösterişli kapısıdır. Hava güzelse ve arzu ederseniz arka tarafındaki sevimli bahçesinde de oturabilirsiniz. Meyhane adabıyla edeplenenlerin çok iyi bildiği bir meyhanedir Safa. Duvardaki Kulüp rakısıyla ilgili yazıyı okuduktan sonra sofra alemine bakışınız değişebilir. İçerideki büyülü hava sizi tarihin derinliklerine alıp götürür.

Burada huzur ve muhabbet vardır. Mutfakların kralı olan Ermeni mutfağının güzel mezelerini afiyetle yersiniz. Raflardaki Kulüp rakının ezici üstünlüğü ile birlikte etrafa tekrardan seyre dalar, duvardaki tablolar ve tam ortadan sarkan gösterişli avizesiyle birlikte kafanızdaki kurmak istediğiniz alemlere ve sohbetlere Türk Müziği nağmeleri ile eşlik edersiniz.

Bazı mekanlar vardır, ne yediğiniz içtiğinizden bağımsız olarak içine girdiğinizde sesiniz soluğunuz kesilir, bir anda nefes alamayacak hale gelir, saygıyla olacakları beklersiniz. Bir ihtişam kol geziyordur böyle yerlerde. Oralarda yapılması gereken, büyüklüğü kabul etmek, onun önünde eğilerek ağzınızı açmamaktır. Safa Meyhanesi, işte insanı böyle bir ihtişama boğan, atmosferi ile sizi büyüleyen, müşteri kitlesi ve konumu ile sizi her vakit hayretlere sürükleyen, eski meyhane kültürünü yaşattığı her halinden belli olan bir mekandır.